8. Geleneksel Yeşeren Umutlar Etkili Çoşkulu Geçti

Kocaeli Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Kocaeli Kent Konsetyi Engelliler Meclisi ortaklığında, Konaklama İşletmeciliği ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümleri Toplumsal Sorumluluk Dersi kapsamında yürütülen 8. Geleneksel Yeşeren Umutlar Projesi Etkinliği Kocaeli Üniversitesi Kartepe Park Oteli’nde gerçekleştirildi.

Engelli bireyler ve ailelerin eğlenmelerine yönelik çeşitli aktivitelerin yer aldığı programa, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Akyüz, Kocaeli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sami Karacan, Dekan Yardımcısı ve Projenin Koordinatörlerinden Doç. Dr. Bilsen Bilgili, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Ufuk Koçak, Kent Konseyi yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Atar, Emekli Meclisi Başkanı Halil Atay, Proje Koordinatörü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Emrah Özkul, Doç. Dr. Selda Uca, Dr. Öğretim Üyesi Dilek Dülger, Kocaeli Üniversitesi Engelli Birim Başkanı Doç. Dr. Elif Karagün öğrenciler ve misafirler katıldı. Öğrenciler tarafından hazırlanan ikramlar misafirlere sunulurken, engelli bireylerin ve ailelerin dahil olduğu pasta süsleme, boyama, kağıt katlama sanatı gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi.

Emeği Geçen Herkese Teşekkür Etti

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sami Karacan, projenin sekiz yıldır engelli bireyler ve ailelerine ışık saçtığını, aynı zamanda öğrencilerde sosyal sorumluluk bilinci oluşturduğuna dikkat çekerek, projede emeği geçen Kocaeli Kent Konseyi yetkililerini, Turizm Fakültesi Öğretim Üyelerini ve öğrencilerini tebrik ederek, emeklerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.

Daha sonra söz alan “Yeşeren Umutlar Projesi” Koordinatörü Doç. Dr. Bilsen Bilgili projedeki en büyük amaçlarının öğrencilere sosyal sorumluluk bilinci aşılamak, farklı konulardaki farkındalıklarını geliştirmek, aynı zamanda özel bireylerin sosyal hayata entegrasyonunu sağlamak olduğunu belirtti. Gerçekleştirilen etkinliklerinde mutlu olan özel melekleri, öğrencileri ve aileleri gördükçe, ne denli güzel bir iş yaptıklarını anladıklarını vurgulayan Bilgili, projede emeği geçen tüm öğrencileri tebrik ederek, kendilerine bu fırsatı veren Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Kent Konseyi yönetimine teşekkür etti.

Kocaeli Üniversitesi Engelli Birimi Başkanı Doç. Dr. Elif Karagün, projede emeği geçen herkesi tebrik ederek, öğrencilerin sosyal sorumluluk bilinci ile yetişmesinin çok umut verici olduğunu ifade etti. Kocaeli Üniversitesi’nin engelli bireyler ve öğrenciler konusunda attığı adımlardan bahseden ve gelişmeler konusunda dinleyicileri bilgilendiren Karagün, özellikle engelli öğrencilerin ilham kaynağı olduklarını vurguladı.

Doç. Dr. Bilsen Bilgili’nin ardından kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören görme engelli öğrenci Tuba, tüm engelli öğrenciler adına konuşma yaparak, dinleyicilerden büyük takdir ve alkış aldı. Çalışarak, gayret ederek ve en önemlisi isteyerek hayatta her şeye ulaşılabileceğini vurgulayan Funda, engelli olmanın engel olmadığını vurguladı.

Kocaeli Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Engelliler Meclisi Eski Başkanı olan Nesrin Atar ise, öğrencilerin engelliler konusunda bu denli farkındalık içinde olmalarının sevindirici olduğuna dikkat çekerek, yarınlar için umutlu olduğunu ifade etti. Atar şöyle devam etti: “Ne yazık ki dünya var olduğu sürece bir takım engeller de var olacaktır. Bunu en aza indirgemek, aşmak ise tamamen bizim elimizde. Engelleri kabullenmek vazgeçmek değil, bilakis mücadeleye başlamaktır. Hayatımızdaki engelleri aşmak için var gücümüzle çalışmak, üretmek ve sosyal hayata karışmalıyız. Aksi takdirde kendi içine kapanan, yaşamdan herhangi bir amacı olmayan bireylere dönüşürüz. Bizler engelli dostları olarak her zaman onlara destek olmak ve onları sosyal yaşamın içine katmak için varız. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile onların gözlerindeki ışığı ve mutluluğu gördük. Ne mutlu bizlere Destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Ufuk Koçak konuşmasına kendini tanıtarak başladı. İlham verici yaşam tarzından bahseden Koçak, engellilerin sessiz azınlık olduğunu, aslında engelli değil engellenenler olduklarını dile getirdi. Hayatta bir amaca ulaşmak için inanç, çalışma, gayret ve isteğin çok çok önemli olduğunu söyleyen Koçak, engelli bireylere tavsiyelerde bulundu. Koçak projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ise başta projenin koordinatörleri olmak üzere, projeye katkı sağlayan Engelliler Meclisini ve öğrencileri tebrik ederek sözlerine başladı. “Programda emeği geçen herkesi tebrik ediyor, farkındalığınızın ve başarılarınızın devamını diliyorum. Özel çocuklarımıza ve ailelerine ciddi bir motive kaynağı olan bu denli etkinliklerin devam ettirilmesi gerekmektedir. Kocaeli Kent Konseyi olarak, Engelliler Meclisimiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin en büyük amacı budur. Gerek engelli bireylerimiz gerekse toplumdaki yanlış algıları düzeltmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Gerek sosyal hayata kayıtsız kalmayan gerekse ekonomik hayata katkı sağlayan ve geçimini sağlayan engelli bireylerin oluşu umut ve ilham verici. Engelsiz Yaşam Liderlik Atölyesi Projesinden bahseden Görüm, hayata küsmeden, yaşama kaldığı yerden devam eden herkesi takdir ediyor ve kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, projede emeği geçen Turizm Fakültesi öğretim üyeleri, öğrenciler ile Kocaeli Kent Konseyi yönetimini tebrik ederek sözlerine başladı. Özellikle üniversite eğitimine devam eden engelli öğrencilerine değinen Çakmak, tüm öğrencilere ve engelli bireylere örnek olması gerektiğini söyledi. Bu tür etkinliklerin kaynaştırıcı ve motive edici olduğunu ifade eden Çakmak, özel meleklerin mutluluğunun her şeye değdiğini ifade etti. Engelli Meclisi Başkanı Ufuk Koçak’ı yakından takip ettiğini söyleyen Çakmak, Koçak’ın engelli olmanın, hayatın içinde olmaya engel olmadığının en güzel örneği ve kanıtı olduğunu vurguladı. Etkinlikler kapsamında engelli bireyler ile kucaklaşan Çakmak, stantları gezerek çalışmaları inceledi.

Konuşmaların ardından coşkuyla devam eden etkinlikte canlı müzik eşliğinde şarkılar söylendi,  misafirler, özel öğrenciler ve aileler hep birlikte eğlendi.

Diğer Haberler

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

Sık Sorulan Sorular

sss