Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği öncülüğünde, Kocaeli Üniversitesi, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Kent Konseyi Kocaeli işbirliğinde 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle "Kanserde Farkındalık ve Erken Tanı" konulu bir konferans düzenlendi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ebubekir Ardıç,  Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Akyüz, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan, Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Zümran Aracı, Kocaeli Kanaat Önderi Kezban Saner, lise öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.


            Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan'ın açılış konuşmasını yaptığı konferansta, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Utkan, KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Topçu ve KOÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Çabuk kanserde farkındalık, erken tanı ve tedavi süreçleri hakkında bilgiler verdi.            Prof. Dr. Zafer Utkan 4 Şubat Dünya Kanser Günü'nün önemine değinerek: "Kanser, tüm dünyada ve ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından birisini oluşturmaktadır. Dünya Kanser Günü, kanser hakkında farkındalığı ve eğitimi arttırmayı, dünyadaki devletleri, sağlık politikalarına yön verenleri ve bireyleri hastalığa karşı harekete geçemeye zorlayarak her yıl milyonlarca önlenebilir ölümden tasarruf etmeyi amaçlamaktadır." şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında kanserin oluşum nedenlerinden ve korunma yollarından bahseden Prof. Dr. Utkan, "Kanserin oluşma nedenlerini; rasgele mutasyonlar, genetik faktörler ve çevresel nedenler olarak ayırabiliriz. Bu nedenler arasında en ön sırada sigara, obezite, virüs ve bakteriler, UV ışınları, alkol kullanımı olarak çevresel faktörler gelmektedir. Her üç kanserden biri hatalı beslenme ve tütün kullanımıyla ilgilidir. Bu, her üç kanserli hastadan ikisinin kanser olmaktan kurtarılabileceği anlamına gelmektedir." dedi.            Prof. Dr. Salih Topçu ülkeden ülkeye de değişmekle birlikte dünyada en çok görülen kanserler arasında akciğer kanserinin yer aldığını belirterek, sigara ve tütün tüketiminin başta akciğer kanseri olmak üzere diğer akciğer hastalıklarının oluşumuna da yol açan en önemli faktör olduğunu dile getirdi.           Doç. Dr. Devrim Çabuk ise yaptığı konuşmada meme kanseri, serviks kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri gibi çeşitli kanser türleri hakkında konuşarak, bu hastalıklarının tanı, tedavi ve önleme süreçlerinden bahsetti.

           Konuşmaların ardından gerçekleşen soru-cevap kısmı sonrasında etkinlik, Prof. Dr. Zafer Utkan, Prof. Dr. Salih Topçu ve Doç. Dr. Devrim Çabuk'a yapılan plaket takdimiyle sona erdi.

Diğer Haberler

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

Sık Sorulan Sorular

sss