KANSERLE MÜCADELE KONUŞULDU

      Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği'nin iş birliğinde "4 Şubat Dünya Kanser" Günü nedeniyle konferans düzenlendi. Leyla Atakan Kültür Merkezinde bulunan Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans salonu'nda düzenlenen programa Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Ak Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, Ak Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

      Konferansta, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Zafer Utkan, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altay Çelebi ve İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Çabuk kanserle mücadele ile ilgili bilgi verdi.

      KENDİMİZİ KORUYACAĞIZ   

      Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan;  "Biz her sene kansere dikkat çekmek için farklı etkinlikler düzenliyoruz. Bugün hocalarımız bizlerle birlikte olacaklar. Her birinin bilgilerinden yararlanacağız. Hocalarımız çok uzun yıllardır bizimle. Arkadaşlarımızın doktorları oldular. Bilgilerini yeniden özümseyeceğiz. Onlardan öğrendiğimiz bilgileri yakınlarımız da aktaracağız. Öğrendiğimizle bilgilerle, mümkün olduğu sürece kendimizi hastalıktan koruyacağız" ifadelerini kullandı.

      SOSYAL HİZMETE İHTİYAÇ VAR

      Aslan’ının ardından kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Zafer Utkan; " Biz sadece bugüne özel değil, pek çok günü vesile ederek, bu toplantıları yapıyoruz. Kanserle iç içeyiz. Kanseri bıraktırana kadar konuşacağız. Çevresinde kanser hastası olmayan yok. Bu yüzden bu toplantılar muhakkak yapılmalı. Tıbbi gelişimler yapıldıktan sonra iş bitmiyor. Bunu bildiğimiz için Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği çatısı altında toplantılar düzenliyoruz. Çünkü hastaneden ayrıldıktan sonra da şaşkınlık devam ediyor. Bu yüzden böyle bir sosyal hizmete ihtiyaç vardır" şeklinde konuştu.

     ETKENLER DEĞİŞTİRİLEBİLİR

      Utkan'ın ardından kürsüye çıkan KOÜ İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Çabuk; "Kanserin tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olduğunu biliyoruz. Kanserlerin çoğu gelişmekte olan ülkelerde görülüyor. Kanser belli bir zaman süresi içinde gerçekleşiyor. Bu kadar anlatılmasına rağmen erken evreyi göremiyoruz. Hala tarama yaptırma konusunda sıkıntılarımız var. Tedavi maliyeti gittikçe artıyor. Bu yüzden amacımız erken evrede yakalamak. 3 aşamalı kanserden korunma yöntemi var. Kansere yol açan etkenler değiştirilebilir" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

Sık Sorulan Sorular

sss