KOCAELİ KENT KONSEYİ BÜNYESİNDE YENİ MAHALLE HALK MECLİSİ KURULDU

             Bünyesindeki meclis, çalışma grupları ve bu oluşumlara bağlı olan kulüp ve komisyonlar aracılığı ile çalışma ve faaliyetlerini sürdüren Kocaeli Kent Konseyi gruplarına bir yenisini ekleyerek, Yeni Mahalle Halk Meclisini kurdu. Bir süredir konuyla ilgili çalışmalar yürüten Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, geçtiğimiz günlerde Yeni Mahalle sakinleri Emine Memiş, Yasin Duman, Ali Ayaz, Emin Acar, İbrahim Sirkeci, Erdoğan Memiş ve Alper Yazıcı ile bir araya gelerek, Yeni Mahalle Halk Meclisini kurdu.

            Kocaeli’nde mahalle meclislerinin kurulmasıyla sürdürülebilir bir kentsel gelişim süreci içerisinde demokratik bir kent yönetiminin sağlanması, kentlilik bilincinin gelişmesi için yeşil, özgür, eşitlikçi, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı, katılımcı ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan mahalle temelli sivil organizasyonlar yapılabileceğini ifade eden Genel Sekreter Gültekin Görüm, bir süredir devam eden görüşmeler neticesinde planlanan toplantıda Yeni Mahalle Meclisinin çalışma esas ve ilkelerini belirlediklerini söyledi.

              Kocaeli’ndeki mahallelerin Kocaeli Kent Konseyi’nin Genel Kurulu üyesi olduğuna ve tüm mahallelerin, kendi aralarında seçtikleri bir temsilci ile Kocaeli Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda temsil edildiğini vurgulayan Genel Sekreter Görüm, yönetişim anlayışının en iyi şekilde işleyebilmesi için, mahalle bazlı çalışmalar yürütmenin önemli olduğunu belirtti. Mahalle sakinleri ile belirli periyodlarda bir araya gelmek, sakinlerin sorun ve ihtiyaçlarının dinlenerek, bunların Yönetim Kurulu Toplantılarında yürütme kurulu üyeleri ile birlikte değerlendirilmelerinin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesine aktarmanın mümkün olduğuna değinen Görüm, yerel yönetimlerdeki katılımcı demokrasi ilkesinin bu şekilde başarıyla yürütülebileceğini kaydetti.

Toplantıda konuşan Yeni Mahalle Meclis Başkanı Emine Memiş, öncelikle kendilerine bu fırsatı verdikleri için Kocaeli Kent Konseyi Yönetimine teşekkür ederek, Yeni Mahalle Meclisi’nin hayırlı olmasını temenni etti. Mahalle Meclislerinin ortak akıl ve uzlaşma ilkelerini esas aldığına dikkat çeken Memiş, sivil organizasyonlar olan Mahalle Meclislerinin, kentlerdeki yönetişim anlayışının doğru bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli olduklarını söyledi. Memiş bu vesile ile başta Mahalle sakinleri olmak üzere, tüm yerel yönetim mekanizmalarından destek istediklerini söyledi.

Diğer Haberler

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

Sık Sorulan Sorular

sss