PROF. DR. ERCAN ÖZTEMEL’DEN YAPAY ZEKA KONFERANSI

Kocaeli Kent Konseyi ve İDEBİR (İnsani Değerleri Yükseltme ve Yaşatma Derneği) ortaklığında, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Öztemel’in konuşmacı olarak katıldığı, “Yapay Zeka” konulu bir konferans düzenlendi. Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşen konferansa Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Abdullah Köktürk, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eski Başkan Vekili Zekeriya Özak, İdebir Dernek Başkanı Kenan Seyrek ve ilgili vatandaşlar katıldı.

            Robotların her alanda hakim olmaya başladıklarını söyleyen Öztemel, bu durumun beraberinde insanların kafasında soru işaretlerine neden olduğunu belirtti. Kimilerine göre bir felakete doğru sürünülmekte iken kimilerine göre de daha rahat ve konforlu bir yaşam biçiminin geleceği düşüncesinin hakim olduğunu ifade eden Öztemel, herkesin farklı düşüncelere sahip olduğunu vurguladı.

Konuyla ilgili doğru bir kanı ve bilgiye varabilmek için dünyanın tarihsel süreçteki gelişimine, bilim ve teknoloji sektörü ve yapay zeka teknolojilerindeki gelişmeleri takip etmek ve çok iyi anlamak gerektiğine dikkat çekti.

            Prof. Dr. Ercan Öztemel, Robotlar ile insanların birlikte çalışarak teknolojik gücün doğru şekilde kullanıldığı akıllı toplumların oluşturulabileceğini söyledi ve günümüzde Çin, ABD, Japonya, Hindistan, Almanya, Güney Kore ve Kanada gibi ülkelerin başta olmak üzere yapay zekaya dayalı teknolojiler alanında stratejiler oluşturarak, milyar dolarlık yatırımlar yaptıklarını vurguladı.

Öztemel, “yapay zeka konusunda ülkelerin farklı alanlara yoğunlaştığını anlatarak, "Yapay zeka konusunda Amerika, Japonya, Çin önde gidiyor. Almanya ciddi bir atak yaptı Endüstri 4.0 ile beraber, makine sektöründeki hakimiyetini kaybetmemek için. Yapay zeka sistemleri geliştirirken aslında herkes her noktada aynı, biz de onlarla aynıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın Endüstri 4.0'da yaptığı gibi belli bir program çerçevesinde bu alandaki çalışmalara yoğunlaşılması ve destek verilmesi gerektiğini anlatan Öztemel, "Türkiye’de yapay zeka bir ülke meselesi haline getirilmeli. Aslında akıllı sistemlere ciddi destek veriliyor. Sadece programların daha geniş çaplı ve kapsamlı yürütülmesine de dikkati çekmek istiyorum. 2030'da çevre, eğitim, sağlık, askeri, ulaşım sistemleri nasıl olacak, bunların modellenmesi lazım. Su 4.0, Endüstri 4.0, Eğitim 4.0, Lojistik 4.0 diye bir şey var. Bunların hepsinin altında temelde yapay zeka unsuru var. Bu alanlarda da iyi çalışmalar yapılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Öztemel, Türk insanında gelişmiş bir modelleme yeteneği bulunduğuna işaret ederek, "Türkiye’nin çok daha iyi bir noktaya geleceğini görebiliyorum, teknik ve teknolojik açıdan. Türkiye'nin büyük veri konusunda bilişim sektöründe bir altyapısı var. Dünyayla yarışabilecek nitelikte olduğunu da düşünüyorum.” dedi.

            Program sonunda söz alan Kocaeli Kent Konseyi Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, verdiği değerli bilgiler için Öztemel’e teşekkür etti.

NOT: Yapay Zeka Sunumunu indirmek isteyenler aşağıdaki linkten sunuma ulaşabilirler:

http://kocaelikentkonseyi.org/uploads/yapay-zeka-sunum.pptx

Diğer Haberler

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

Sık Sorulan Sorular

sss