TARİHİ KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMA GRUBU KURULDU

 

Kocaeli Kent Konseyi bünyesinde kurulan Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu çalışmalarına başladı. Kocaeli’nin öz kültürünü araştırmak, kültürel mirasını korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla, Nermin Aydın Başkanlığında kurulan ve ilk toplantısını Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm’ün katılımıyla gerçekleştiren Çalışma Grubu üyeleri hızla çalışmalara başladı. Kocaeli’nin yerli halkının yoğunlukta yaşadığı Taşköprü’deki köyleri ziyaret eden çalışma grubu üyeleri, Himmetli ve Karakadılar Köyü’ne giderek, köy sakinleri ile görüştü. Tarihe tanıklık eden, kültürlerini yaşatmaya çalışan köy sakinleri ile bir araya gelen çalışma grubu üyeleri, sosyal yaşamdan, kültürel yaşama, geçim kaynaklarından hayvancılığa kadar birçok konuda bilgi aldılar.

Köy sakinlerinin de ilgiyle karşıladığı çalışma grubu üyelerine Kocaeli’nin yöresel yemeklerinden biri olan mancarlı pide ikram edildi. Düğün, sünnet ve benzeri eğlence içerikli cemiyetlerde dabruka ve zurna gibi çalgı aletlerinin çalındığını, kasap, çiftetelli, develi oyun ve mor koyun oyunu gibi çeşitli yerli oyunların oynandığına dikkat çeken köylüler, çalgılar eşliğinde oyunlarını sergilediler. Köy sakinlerinin düğünlere nasıl davet edildiği konusu üzerinde duran Çalışma Grubu Başkanı Nermin Aydın, düğün sahibinin Türk Bayrağı eşliğinde gezdiğini söyleyerek, düğüne katılamayacakların hediyelerini bayrağın direğine astıklarını ifade etti. Giyim kuşam kültürü hakkında bilgi alan çalışma grubu üyeleri,  kadın ve erkek giysilerinin doğal el yapımı kumaşlardan oluşturulduğu bilgisine ulaştılar. Atalarından kalan kıyafetleri özenle saklayan köy sakinleri, çalışma grubu üyelerine yöresel kıyafetleri göstererek incelemelini sağladılar.  

Kocaeli’nin yerli halkının yaşadığı bölgeleri ziyaret etmeye devam edeceklerini söyleyen Çalışma Grubu Başkanı Nermin Aydın, öncelikli amaçlarının Kocaeli’nin kültürel zenginliklerinin tanıtılması olduğunu söyledi. Ülkemizin sanayi ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Kocaeli’nin sadece bu yönüyle değil, doğal ve kültürel güzellikleri ile de bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Nermin Aydın, bu konuda bilgisi olan, kendilerini yönlendirmek isteyen kişilerle her zaman görüşmeye hazır olduklarını belirterek, çalışma gruplarına davet etti.

Diğer Haberler

75. YILDÖNÜMÜNDE AHISKA SÜRGÜNÜ ANILDI

75. YILDÖNÜMÜNDE AHISKA SÜRGÜNÜ ANILDI

PROF. DR. ERCAN ÖZTEMEL’DEN YAPAY ZEKA KONFERANSI

PROF. DR. ERCAN ÖZTEMEL’DEN YAPAY ZEKA KONFERANSI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ÜYELERİ FİDAN DİKTİ

KOCAELİ KENT KONSEYİ ÜYELERİ FİDAN DİKTİ

KOCAELİ KENT KONSEYİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK

KOCAELİ KENT KONSEYİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK

UFUK KOÇAK'A BAKAN TURHAN'DAN PLAKET

UFUK KOÇAK'A BAKAN TURHAN'DAN PLAKET

KENT KONSEYİ GÖÇ VE MÜLTECİLİK KOMİSYONU OLUŞTURDU

KENT KONSEYİ GÖÇ VE MÜLTECİLİK KOMİSYONU OLUŞTURDU

Sık Sorulan Sorular

sss