TARİHİ KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMA GRUBU KURULDU

 

Kocaeli Kent Konseyi bünyesinde kurulan Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu çalışmalarına başladı. Kocaeli’nin öz kültürünü araştırmak, kültürel mirasını korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla, Nermin Aydın Başkanlığında kurulan ve ilk toplantısını Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm’ün katılımıyla gerçekleştiren Çalışma Grubu üyeleri hızla çalışmalara başladı. Kocaeli’nin yerli halkının yoğunlukta yaşadığı Taşköprü’deki köyleri ziyaret eden çalışma grubu üyeleri, Himmetli ve Karakadılar Köyü’ne giderek, köy sakinleri ile görüştü. Tarihe tanıklık eden, kültürlerini yaşatmaya çalışan köy sakinleri ile bir araya gelen çalışma grubu üyeleri, sosyal yaşamdan, kültürel yaşama, geçim kaynaklarından hayvancılığa kadar birçok konuda bilgi aldılar.

Köy sakinlerinin de ilgiyle karşıladığı çalışma grubu üyelerine Kocaeli’nin yöresel yemeklerinden biri olan mancarlı pide ikram edildi. Düğün, sünnet ve benzeri eğlence içerikli cemiyetlerde dabruka ve zurna gibi çalgı aletlerinin çalındığını, kasap, çiftetelli, develi oyun ve mor koyun oyunu gibi çeşitli yerli oyunların oynandığına dikkat çeken köylüler, çalgılar eşliğinde oyunlarını sergilediler. Köy sakinlerinin düğünlere nasıl davet edildiği konusu üzerinde duran Çalışma Grubu Başkanı Nermin Aydın, düğün sahibinin Türk Bayrağı eşliğinde gezdiğini söyleyerek, düğüne katılamayacakların hediyelerini bayrağın direğine astıklarını ifade etti. Giyim kuşam kültürü hakkında bilgi alan çalışma grubu üyeleri,  kadın ve erkek giysilerinin doğal el yapımı kumaşlardan oluşturulduğu bilgisine ulaştılar. Atalarından kalan kıyafetleri özenle saklayan köy sakinleri, çalışma grubu üyelerine yöresel kıyafetleri göstererek incelemelini sağladılar.  

Kocaeli’nin yerli halkının yaşadığı bölgeleri ziyaret etmeye devam edeceklerini söyleyen Çalışma Grubu Başkanı Nermin Aydın, öncelikli amaçlarının Kocaeli’nin kültürel zenginliklerinin tanıtılması olduğunu söyledi. Ülkemizin sanayi ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Kocaeli’nin sadece bu yönüyle değil, doğal ve kültürel güzellikleri ile de bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Nermin Aydın, bu konuda bilgisi olan, kendilerini yönlendirmek isteyen kişilerle her zaman görüşmeye hazır olduklarını belirterek, çalışma gruplarına davet etti.

Diğer Haberler

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

Sık Sorulan Sorular

sss