Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi bir etkinliğe daha imza atarak, Akademisyen, Profesyonel Koç ve Nefes Eğitmeni Begüm Yıldız Aras’ın sunumuyla “Yeni Bir Yol, Yeni Bir Nefes” konulu bir seminer gerçekleştirdi.

                 Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Engelli Meclisi Başkanı Ufuk Koçak, meclis ve çalışma grubu üyeleri ile ilgili vatandaşların katılım sağladığı seminer Kocaeli Kent Konseyi İdari Hizmet Binası’nda bulunan Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

                 Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren yazar-dünya serbest dalış rekortmeni- Engelli Meclisi Başkanı Ufuk Koçak, nefesin zihin ve beden arasında köprü vazifesi gördüğünü, doğru nefesle sağlıklı bir zihin ve bedene sahip olunabileceğini söyleyerek, seminere gelen herkese ve konuşmacı Begüm Yıldız Aras’a teşekkür etti.

Katılımcılar Doğru Nefesi Öğrendi

                 Koçak’ın ardından söz alan Nefes Eğitmeni Begüm Yıldız Aras doğru nefes alma teknikleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Sağlıklı nefesin burundan soluma ile mümkün olabileceğini belirten Aras, burun solunumu ile havadaki toz ve yabancı maddelerin filtrelendikten sonra her zaman sabit kalitede akciğerlere iletildiğini söyledi.

Buna karşın ağız yolu ile gerçekleşen solunumda bu tür bir sistemin olmamasına bağlı olarak, sabit kalitede bir solunumun olmadığını ve buna bağlı olarak kronik faranjit, bronş ve sık alt solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Düzenli ve doğru solunum ile kalp ritminin düzgün olacağını ve kan basıncının kontrol altında olacağını söyleyen Aras, kan dolaşımın hızlanacağını, sindirimin kolaylaşacağını ve uyku kalitesinin artacağını, stresle başa çıkmanın kolaylaşarak, ruhsal ve fiziksel zindeliğin sağlanacağını vurguladı.

                 Nefes Eğitmeni Begüm Yıldız Aras, seminer süresince çeşitli nefes egzersizleri yaptırarak, katılımcıların gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak rahatlamalarını sağlamaya çalıştı. Doğru nefes almamaya bağlı olarak vücuttaki karın, sırt, bel bölgelerinin ölü ve kontrol dışında olduğuna dikkat çeken Aras, insanların geçmiş yüzünden üzgün ve gelecek yüzünden kaygılı olmalarının buna bağlı olduğunu söyledi. Aras ayrıca, diyaframın aktive edilerek, bütünsel nefes teknikleri çalışmaları ile vücuttaki yetersiz kapasitesinin arttırılıp, yaşamdaki negatif etkilerin değişmesinin sağlanabileceğine dikkat çekti. Doğru nefes tekniği kullanmakla; zindelik, huzur, bütüncül öğrenme, zihin kontrolü, motivasyon ve enerji kazanıp, kaygı ve stres kontrolü yapılabileceğini söyleyen Aras, bütünsel sağlığın daha iyi bir hale getirilebileceğini belirterek, eğitime katılan herkese çok teşekkür etti.

Diğer Haberler

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ TOPLANDI

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’A ZİYARET

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE 7.000 MASKE TESLİM EDİLDİ

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

10.000 MASKE DİKİLDİ, HEDEF 50.000

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI E-TİCARETE BAŞLIYORUM EĞİTİMİ

Sık Sorulan Sorular

sss